Former Representatives
H.E. Msgr. Salvatore PENNACCHIO (2010-2016)

He was born on 7th September 1952 in Marano di Napoli (Italy) and was ordained priest on 18th September 1976. On 28th November 1998 he was elected Titular Archbishop of Montemarano and Apostolic Nuncio to Rwanda. On 6th January 1999 he was consecrated Bishop by Saint John Paul II, Pope. On 20th September 2003 he was appointed Apostolic Nuncio to Thailand, Cambodia, Singapore and Apostolic Delegate to Myanmar, Laos, Malaysia and Brunei. On 8th May 2010 he was appointed Apostolic Nuncio to India and Nepal. On 6th August 2016 he was appointed Apostolic Nuncio to Poland, concluding his mission in India and Nepal on 26th October 2016.

H.E. Msgr. Pedro LOPEZ QUINTANA (2003-2009)
H.E. Lorenzo Card. BALDISSERI (1999-2002)
H.E. Msgr. Giorgio ZUR (1991-1998)
H.E. Agostino Card. CACCIAVILLAN (1981-1990)
H.E. Msgr. Luciano STORERO (1976-1981)
H.E. Msgr. John GORDON (1971-1976)
H.E. Msgr. Marie-Joseph LEMIEUX, OP (1969-1971)
H.E. Joseph Card. Caprio (1967-1969)
H.E. James Robert Card. Knox (1957-1967)
H.E. Msgr. Martin Lucas, SDV (1953-1956)
H.E. Msgr. Leo Peter Kierkels, C.P. (1931-1952)
H.E. Edward Aloysius Card. Mooney (1926-1931)
H. E. Msgr. Peter Pisani (1919-1924)
H. E. Peter Card. Fumasoni Biondi (1916-1919)
H. E. Msgr. Wladyslaw Michael ZALESKI (1892-1916)
H.E. Andrew Card. AIUTI (1887-1891)
H. E. Antonio Agliardi (1884-1887)